Er mwyn gwarchod pobl eraill  byddem yn ddiolchgar pe gallech gael prawf llif ochrol hefyd

Cathedral team: Lay Staff

Bishop of St Davids

Joanna Penberthy was elected as the 129th Bishop of St Davids in November 2016 – the Church in Wales' first woman bishop, after serving as deaconess, deacon and priest. She was consecrated in Llandaff Cathedral in January 2017 and enthroned in St Davids in February. The Bishop of St Davids historically lives in Abergwili, Carmarthen.

Dean of St Davids Cathedral - Deon Tyddewi

Very Revd Dr Sarah Rowland Jones took up the role of Dean & Precentor of St Davids Cathedral in May 2018. She trained for the priesthood at St John’s College, Nottingham. She was ordained in 1999 and served initially in Wrexham, in her home diocese of St Asaph.

Sub-Dean and Canon Residentiary

Revd Canon Leigh Richardson is the Sub-Dean and Canon Residentiary.  Leigh was licensed at the Cathedral on Monday 12th February 2018.

Ordained Deacon June 2019

Ordained Deacon June 2019